Alumiinium ja alumiiniumisulamid


(Al, lat. Aluminum) – keemiliste elementide perioodilise tabeli 13. rühma element, kolmas periood koos aatomnumbriga 13. See kuulub kergmetallide rühma. Kõige tavalisem metall ja kolmas kõige rikkalikum keemiline element maakoores (pärast hapnikku ja räni).

Lihtne aine alumiinium on kerge parameetriline hõbe-valge värviline metall, mis on kergesti valatav, valatud, mehaaniline. Alumiiniumil on kõrge soojus- ja elektrijuhtivus, korrosioonikindlus tugeva oksiidkile kiire moodustumise tõttu, mis kaitsevad pinda edasise koostoime eest.

Aluminium toodeti esmakordselt Taani füüsik Hans Oerstedi poolt 1825. aastal, kasutades alumiiniumkloriidi kaaliumalgaami, millele järgnes elavhõbeda destilleerimine.

Elemendi nimi on tuletatud latist. alumiinium – alum.

Enne tööstusliku elektrolüütilise meetodi väljatöötamist alumiiniumi tootmiseks oli see metall kullas kallim. 1889. aastal esitasid britid, kes soovisid austada suure vene keemiku DI Mendeleevi rikkalikku kingitust, talle analüütilise tasakaalu, milles tassid olid valmistatud kullast ja alumiiniumist.

Maakoormuse levimus on metallide ja 1. elementide seas 1., hapniku ja räni seas. Alumiiniumi massikontsentratsioon Maa koorikus on erinevate teadlaste hinnangul 7,45–8,14%.

Meie firma tarnib alumiiniumisulamid – sulamid, mille peamine mass on alumiinium. Alumiiniumisulamite koostises on kõige tavalisemad legeeritud elemendid: vask, magneesium, mangaan, räni ja tsink. Harvem – tsirkoonium, liitium, berüllium, titaan. Põhimõtteliselt võib alumiiniumisulamid jagada kahte põhirühma: valatud sulamid ja sepistatud (struktuursed). Struktuursed sulamid omakorda jagatakse termiliselt töödeldud ja termiliselt töötlemata. Enamik toodetud sulamitest on deformeeritavad, mis on ette nähtud järgnevaks sepistamiseks ja tembeldamiseks.

Alumiiniumisulamid valmistatakse vastavalt:

GOST 1583-93 Valu alumiiniumisulamid. Tehnilised tingimused. Sekundaarne alumiinium valatud sulamites AK7, AK9, AK12, AK5M2, AK9M2, AK12M2. Valu sulamid võimaldavad lisandite, näiteks raua, suurenenud sisaldust võrreldes sepistatud sulamitega. Seetõttu kasutatakse valatud sulamite valmistamisel laialdaselt sekundaarset alumiiniumi.

GOST 4784-97 Alumiiniumist sepistatud alumiiniumisulamid. Margid Töödeldud sulamite AD1 ja AD31 sekundaarset alumiiniumit toodetakse GOST 4784-97 järgi. Nendes sulamites on lisandite sisaldus, kaasa arvatud raud, märkimisväärselt väiksem kui näiteks sulamite puhul. Seetõttu on nende valmistamine ringlussevõetud alumiiniumist raskem.

GOST 295-98 Alumiinium oksüdeerimiseks, ferrosulamite ja aluminotermia tootmiseks. Tehnilised tingimused. GOST 295-98 näitab otseselt ringlussevõetud alumiiniumi kasutamist. Selles standardis on ainult kolm sulamist – АВ97, АВ91 ja АВ87. Numbrid näitavad alumiiniumi ja magneesiumi koguse minimaalset sisaldust sulamises.

Samuti on olemas UNS [en] märgistus ja rahvusvaheline standard alumiiniumisulamite kohta ning nende märgistus ISO R209 b.

Toote kirjeldus

Alumiiniumvaluplokk (valuplokk, baar, plaat) on metallvalu, millel on trapetsikujuline ristlõige, mis on ette nähtud edasiseks sulatamiseks. Sigadel tarniti kõrge puhtusastmega alumiiniumi või tehnoloogilist. Alumiiniumvaluplokkide peamine kasutusala on metallurgia. Neist on valmistatud “pooltooted” (vardad, ringid, lehed, plaadid jne) ja lõpptooted (seadmete osad, ühendused koduvajadusele, ehitus ehitus). Lisaks kasutatakse neid ka terase sulatamisel desoksüdeerimiseks, mis võimaldab eemaldada saadud materjalist jääkhapet.

Alumiiniumirühma tootevalik:

Alumiiniumvalandid

AD1, AD31, (AD1, AD31)

AB86, AB 91, AB97 (AV86, AV91, AV97)

AK7, AK9, AK12 (AK7, AK9, AK12)

AK5M2, AK9M2, AK12M2 (AK5M2, AK9M2, AK12M2).